Otomobil alımında güvenlik

Güncel:

Şu aralar gönderen adının AutoScout24 olduğu ve içerisinde sözde kendilerinin gerçekleştirdiği kontrollere ait AutoScout24 sonuçlarının anlatıldığı e-postalar gönderilmektedir. Bu e-posta AutoScout24’e ait değildir, burada bir dolandırıcılık söz konusudur! AutoScout24 internette araç alım satımı yapmak için bir platformdur ve yalnızca ilanı veren ilanının içeriğinden sorumlu olduğu için bir ilanın doğruluğunu onaylayamaz. Bunun haricinde AutoScout24 ilanı verilen araçları kontrol etmez ve tavsiyelerde bulunmaz. Sorularınızı e-posta yoluyla doğrudan info@autoscout24.com adresine gönderebilirsiniz.


İnternette araç arama işlemi hızlı, konforlu ve iyidir; arzu ettiğiniz araçla ilgili en kısa zamanda uygun ve ekonomik teklifler bulabilirsiniz. Ancak bazı kötü niyetli kişiler bu kelepir ürün bulma keyfini kötüye kullanmaktadır. Bu şekilde, maalesef her şeyden habersiz ve güveni tam olan alıcı ve satıcıların kolaylıkla kandıkları dolandırıcılık hileleri doğmuştur.


Ancak birkaç kuralı dikkate aldığınızda bu dolandırıcılıktan basitçe korunabilirsiniz. Pek çoğu günlük gazetenizin ikinci el otomobil ilan sayfaları kadar eskidir. Örneğin kaza hasarlarının söylenmemesi, takometreyle ilgili hileli bilgiler, otomobilin önceki sahiplerinin sayısının yanlış verilmesi, sahte evraklar vs.


İnternetteki yeni dalavereler birkaç maddeye indirgenebilmektedir:

 • "Phishing e-postası" diye adlandırılan yöntemle veri hırsızlığı
 • Önceden ödeme talep edilerek maddi dolandırıcılık (çek, havale veya Western-Union)
 • Ücretli telefon numaraları


VERİ HIRSIZLIĞI


Bunun için ünlü firmalar adına sahte e-postalar gönderilmektedir ve sizi sahte internet sayfalarına yönlendiren bir link’e tıklamanız istenmektedir. Bu sayfalarda ise sizden örneğin kullanıcı adınız ve şifreniz gibi özel ve gizli bilgilerinizi girmeniz istenmektedir.


Daran kann man Phishing-E-Mails erkennen:

 • Mail’in daha başında sizden bir forma gizli bilgileri girmeniz veya doğrudan bir link’e tıklamanız istenmektedir.
 • Sahte mail’lerde sık sık çok fazla yazım ve gramer hataları vardır
 • Muhtemel veri kaybı veya sözde güvenlik kontrolleri gibi acil nedenler öne sürülmektedir.

Phishing e-postalarından şöyle korunursunuz:

 • Yukarıda anlatılan noktaların söz konusu olduğu e-postalar aldığınızda bunlara şüpheyle yaklaşınız.
 • Doğrudan linke basmayınız ve ekte bulunan dosyaları indirmeyiniz.
 • Gizli bilgilerinizi bildirmeyiniz.

AutoScout24 size asla, bir eklentiyi açmanızı veya bilgiler girmenizi söyleyen e-postalar göndermeyecektir!


Bir e-postanın gerçekten AutoScout24’ten gelip gelmediği konusunda emin değilseniz veya AutoScout24 adına sahte bir e-posta aldığınız kesin olduğunda lütfen müşteri hizmetlerimize başvurunuz.


MADDİ DOLANDIRICILIK


1. "Gerçek olamayacak kadar iyi"


Eğer piyasadaki normal fiyatın çok altında olan ucuz bir ürüne rastlarsanız, bu teklifi şüpheli bir gözle kontrol etmeniz ve gerekirse bir tanıdığınıza danışmanız önerilir. Örneğin piyasa değerinden yüzde 20, 30 ve hatta yüzde 50 daha ucuz satışa sunulan spor bir otomobil sizde şüphe uyandırmalıdır. Bilhassa internette satıcılar araçlarının değerlerini bilmektedir. Yani bulduğunuz fiyatı başka, benzer tekliflerle online olarak kıyaslayınız. Bir otomobilin piyasadaki gerçek fiyatını bulmak için Schwacke araç değerlendirmemizden yararlanınız.


"Gerçek olamayacak kadar iyi?" – bu çoğu zaman doğrudur!


2. Asla incelemeden satın almayınız


Araç alımı bir güven işi değildir. Bu nedenle şahsi alıcı olarak hiçbir zaman aracı görmeden bir kapora ödememelisiniz (aşağıya bakınız). Aracı iyice incelemeniz ve bir deneme sürüşü yapmanız doğal hakkınızdır, zira satıcıyı hiç tanımıyorsunuz. Fakat ona arabası için birkaç yüz, hatta birkaç bin Euro vermeye hazırsınız. Bu yüzden arabanın bu fiyata değdiğinden emin olunuz. Ancak araçla ilgili (orijinal!) evraklara ve bütün kontak anahtarlarına sahip olduğunuzda yasal olarak aracın sahibi olursunuz.


3. Herhangi bir ön ödeme yapmayınız


Her ciddi otomobil satıcısı bir aracı rezerve etmek için bir ön ödemenin, uygulanan bir yöntem olmadığını size teyit edecektir. “Ön ödemenin” alıcısını tanımıyorsunuz ve kendisi bu parayla ortadan kaybolabilir, araç belki de hiç yoktur.


4. Nakit para sıcaktır


Nakit parayla yapılmayan her türlü ödeme şeklinden kaçınınız. Western-Union veya MoneyGram yoluyla yapılan banka havaleleri normal ödemeler için düşünülmemiştir. Çünkü ödemeyi yapan kişi olarak alıcıyı doğrudan denetleyememektesiniz, banka size herhangi bir teminat vermez. Aynısı iade havalelerinde çek ödemeleri için de geçerlidir: Avrupa’da teslim alınan bir çekin karşılıksız olduğu ancak birkaç hafta sonra anlaşılabilir. Burada da bankalar size herhangi bir teminat vermez. Yalnızca nakit paraya güveniniz.


5. Belgeler olmadan asla


Bir araç alımında aşağıdaki belgeleri talep etmelisiniz:

 • Satıcının/ araç sahibinin nüfus cüzdanı. Kimlik ve araç evraklarındaki isimleri ve fotoğrafları kontrol ediniz.
 • Araba ruhsatı ve trafik tescil belgesi. Orada belirtilen şasi numarasını motor bölümündekiyle karşılaştırınız.
 • Yazılı satış sözleşmesi. Yalnızca bununla daha sonra olası gerekli yasal adımları atabilirsiniz (konuyla ilgili kelimeler: takometreyle ilgili hileler, kazalı aracı).


6. En itimatlı servis yalnızca SİZsiniz


Şüpheli satıcılar size güvenilir servisten yararlanmanızı ve hatta AutoScout24’e bağlı güvenilir servise gitmeyi önerebilir – ama: AutoScout24 ve MotoScout24 herhangi bir güvenilir servis hizmeti sunmamaktadır!


Ayrıca bazı dolandırıcı e-postalarda iddia edildiği gibi AutoScout24 ve MotoScout24 “mağazaları” da yoktur.


AutoScout24’te birçok çalışan, ilanların ciddiyetini kontrol etmekle görevlidir. Ancak hiçbir şüpheli ilanın yayınlanmadığı konusunda yüzde yüz garanti veremeyiz.


Bu nedenle ricamız: Bu tür ilanları bize bildirmenizdir. Bu, her ilan sayfasındaki online form yoluyla basit ve güvenli bir şekilde mümkündür.


Hayalinizdeki otomobilin veya motosikletin alımının bir kâbusa dönüşmemesi için birkaç temel kural daha:


Bir fiyat karşılaştırması için zaman ayırınız. Online Schwacke araç değerlendirmemizle bu, rahat ve hızlı bir şekilde mümkündür.


İnceleme ve deneme sürüşü randevunuza yanınızda uzman birini götürünüz. Dikkatli bir arkadaş coşku ve heyecanınızı azaltmanızda size yardımcı olur, zira bir otomobil veya motosikleti alırken mantığınızı kullanmalısınız.


Ancak evrakları ve anahtarları tamamen devraldıktan sonra ve yazılı bir satış sözleşmesi imzaladıktan sonra ödemeyi yapınız.


7. Aracılık etme tekliflerini dikkate almayınız


Araç ilanınızı verdikten sonra – merkezi çoğunlukla yurtdışında bulunan – bir pazarlama firmasıyla irtibata geçmenizi söyleyen bir SMS veya e-posta alırsınız. Bu firma size müşteri bulacağını öne sürüp bir komisyon ücreti talep etmektedir. Bu ücret ortalama olarak 59 ila 119 Euro arasındadır ve aracılık etme hizmeti yazılı olarak garanti edilmez. Gönderen olarak çoğu zaman sizin tanıdığınız bir araç borsası kullanılmaktadır veya bu hizmet sözde ADAC tarafından tavsiye edilmektedir.


Burada ciddiyetsiz bir ticari pratik söz konusudur, hatta kısmen, internet sayfaları ve e-posta adresleri çoğu kez boş olan paravan firmaların bir dolandırıcılık hilesi söz konusudur. Ayrıntılı olarak “aracılık hilesinin” üç çeşidi vardır:

Telefon görüşmesinden sonra sözleşme/ fatura

 • Belirtilen telefon numarası üzerinden yapılan bir görüşmede size sözlü olarak potansiyel bir müşteri vaat edilir. Aracılık firmasıyla anlaşan araç satıcıları birkaç gün sonra komisyon ücretinin yazılı olduğu bir fatura alır. Ödeme yapılmadığında ihtarnameler çekilir. Ancak satıcıyla potansiyel müşteri arasında bir irtibat sağlanmaz.
 • Telefon görüşmesinden sonra size henüz bir müşteri bulunmadığı halde, ekspres postayla sorulmaksızın bir fatura gönderilir (talep edilen bilgi materyali yerine).
 • Telefon görüşmesinden sonra size amacı – sözlü olarak vaat edildiği gibi – başarılı bir aracılık hizmeti olmayan bir sözleşme gönderilir. Bu sözleşmenin konusu yalnızca bir veri bankasına kayıt olmuş olmanızdır (Genel Çalışma Şartlarına (AGB) dikkat ediniz!).

Önemli: Online pazarla

İletişim

Contact